Szanowni Państwo,

Dolnośląskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów, Wrocławska Filia Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Zakład Psychoterapii i Chorób Psychosomatycznych Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu informują, że w dniach 01-02 kwietnia 2017 roku, we Wrocławiu odbędzie się III Wrocławska Konferencja pod tytułem:

Zawiść i wdzięczność” – 60 lat później

 

W 2017 roku minie 60 lat od wydania jednej z najważniejszych pozycji w literaturze psychoanalitycznej – „Zawiść i wdzięczność” Melanie Klein. Napisana w końcowym okresie życia psychoanalityczki książka stała się podsumowaniem jej wielkiego dzieła badawczego. Przedstawione w niej wnioski wywołały w początkowym okresie szereg kontrowersji, z czasem zostały uznane i stały się podstawą dzisiejszych teorii relacji z obiektem i gałęzi psychoanalizy na nich opartych.

Czy koncepcje zawiści i wdzięczności, pozycji schizo-paranoidalnej i depresyjnej, pierwotnego rozszczepienia i nieświadomych fantazji obroniły się przed upływem czasu, czy odchodzą do lamusa psychoanalizy? Czy pojęcie Kleinowskiej zawiści można odnieść do gry pomiędzy biologicznym uposażeniem człowieka a jego doświadczeniem relacyjnym i społecznym? Czy wrogość, autoagresja, negatywna reakcja terapeutyczna są pochodnymi zawiści kształtującej się we wczesnej relacji z matką? Czy procesy społeczne, np. wybuch światowego terroryzmu można tłumaczyć narastającą zawiścią i wynikająca z niej chęcią zniszczenia dobrej części świata? W czasie konferencji będziemy szukać odpowiedzi na te pytania, w odniesieniu do praktyki psychoterapeutycznej.

Wartość teorii Klein dalece wykracza poza obszar psychoanalizy – jest ona przydatna  do rozumienia ludzkiej natury, procesów społecznych, kulturowych i politycznych a zyskała jeszcze na znaczeniu w kontekście prowadzonych w ostatnich latach badań neuropsychologicznych.


Organizatorzy konferencji zapraszają chętnych do zgłaszania tematów warsztatów oraz prezentacji klinicznych ( przewidzianych jest 8 warsztatów i 3 prezentacje kliniczne). Zgłoszenia tematów przyjmowane są do 31. 10. 2016 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • Imię i nazwisko

  • Wykształcenie/stopień naukowy/certyfikaty

  • Doświadczenie zawodowe

  • Temat wystąpienia

  • Abstrakt

Decyzja o wyborze warsztatów i prezentacji klinicznych zostanie ogłoszona przez Komitet Programowy do dnia 10.11.2016 r

Z poważaniem

Katarzyna Ćwirko-Kusztan Krzysztof Małyszczak

Prezes DSP Przewodniczący Wrocławskiej Filii SN PTP